Poruchy zraku
Poďte sa dozvedieť čo je to krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a presbyopia a aké kontaktné šošovky sa používajú pre ich korekciu.
Krátkozrakosť - myopia
Ľudia s touto poruchou vidia ostro predmety, ktoré sú v blízkej vzdialenosti – ich zrak je krátky. Naopak predmety, ktoré sú vo väčšej vzdialenosti, nie je oko schopné vidieť ostro. Neostré videnie na diaľku je spôsobené tým, že svetlo dopadajúce do oka sa zbieha už pred sietnicou oka a na sietnici sa nepremieta ostrý obraz. Krátkozrakosť je v drvivom počte prípadov zapríčinená príliš dlhým okom.
Pre korekciu myopie sa používajú kontaktné šošovky so sférickou dioptriou. Takmer vždy korigujú zrak mínusové dioptrie, ale samozrejme existujú výnimky.
Ďalekozrakosť – hypermetropia
Ďalekozrakí ľudia vidia ostro predmety a osoby, ktoré sú od nich vo väčšej vzdialenosti. Pretože je ich zrak dlhý, vidia zle na blízko. Problém teda robí predovšetkým čítanie, zaostrenie zraku na predmety pri manuálnej práci a tak podobne. Nedokonalosť videnia na blízko má za vinu krátke oko, ktoré spôsobí, že svetlo dopadajúce do oka sa zbieha až za sietnicou.
Aby bolo videnie ostré i do diaľky, je nutné použiť korekčné pomôcky so sférickou dioptriou. Pre korekciu videnia do blízka sa používajú dioptrie so znamienkom plus.
Astigmatizmus
Pri astigmatizme nie je človek schopný zaostriť predmety v blízkej, strednej ani ďalekej vzdialenosti. Obraz je rozostrený ako celok. Môžu za to nerovnosti na oku, konkrétne nepravidelne tvarovaná rohovka, kvôli ktorej dopadá na sietnicu svetlo nepravidelne. Ľudia trpiaci astigmatizmom popisujú videnie ako pohľad do zvlneného zrkadla. Nekorigovaný astigmatizmus môže zapríčiniť bolesti hlavy a závraty. Vo väčšine prípadov je astigmatizmus spojený s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.
Pre korekciu tejto očnej poruchy slúžia tórické (astigmatické) kontaktné šošovky, u ktorých sa zadáva sférická dioptria, cylindrická dioptria a os.
Presbyopia – starecká vetchozrakosť
Ako už napovedá nelichotivý názov „starecká vetchozrakosť“, táto očná porucha súvisí predovšetkým s vekom. Presbyopiu má skutočne na svedomí starnutie. Okolo 40. roku veku stráca šošovka svoju elasticitu a s ňou aj schopnosť akomodácie. To znamená, že už sa nedokáže správne roztiahnuť a zmrštiť podľa skutočnej potreby. Kvôli presbyopii nastanú problémy s čítaním a so zaostrením na blízku vzdialenosť. Veľmi často je presbyopia spojená s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Pri vyšetrení zraku sú teda namerané dioptrie do blízka aj do diaľky.
mate kratke ruky?
Oko je najdôležitejší zmyslový orgán- získavame ním až 90% informácií z okolia, ktoré nás obklopuje. Žijeme v hektickej dobe, ktorá kladie aj na naše oči obrovské nároky. Oči si preto zaslúžia odborné sledovanie a dohľad. Práve preventívne vyšetrenie očí dokáže včas odhaliť príčinu, ktorá by mohla viesť k zníženiu zraku, ba až ohrozeniu života.
Vaše oči povedia o Vašom zdraví viac ako len o dobrom alebo zlom videní. Sú oknom, cez ktoré môže lekár posúdiť aj Váš celkový zdravotný stav. Žiaden iný orgán neumožňuje také ľahké vyšetrenie stavu Vašich žíl a tepien ako Vaše oči. Mnohé metabolické poruchy sa prejavujú na cievach, preto sú oči často kľúčové pre ich včasnú diagnózu. Vaše oči môžu ukázať včasné známky chorôb, ktoré môžu ovplyvniť Váš zrak. Preto sú dôležité pravidelné očné vyšetrenia, aj keď nemáte problémy so zrakom.
Vaše oči rozprávajú príbeh o Vašom zdraví, ktorý môže interpretovať iba Váš oftalmológ. Pri očnom vyšetrení sa zaujíma o tieto príznaky:
Bolesti hlavy
Bolesti hlavy môžu mať aj iné ako vonkajšie príčiny, ako je napríklad zmena počasia. Bolesti hlavy, predovšetkým v oblasti očí a čela, môžu byť niekedy spôsobené vážnymi chorobami. Príčiny môžu byť veľmi rozmanité, od zápalu nosných dutín cez doposiaľ nezistený nádor, glaukóm až po funkčné poruchy okohybných svalov, ktoré môžu súvisieť so škúlením.
Toto všetko zvyšuje význam určenia príčiny a liečenia bolesti hlavy. Váš očný odborník sa bude pri pravidelnom očnom vyšetrení zaujímať predovšetkým o príznaky ďalej uvedených chorôb.